1. پارس کائولن
  2. /
  3. سنگ بوکسیت

سنگ بوکسیت

بوکسیت از دسته سنگ های در طبیعت و معادن است که دارای منشا رسوبی می باشد و برای تولید فلز آلومینیوم و استخراج این فلز از آن استفاده می گردد. عناصر تشکیل دهنده و همراه سنگ بوکسیت عبارتست از: بوهمیت – دیاسپور – جیبسیت – با دو اکسید آهن گوئیتیت (قرمز رنگ) – کائولینیت – و در حد مینور عناصری مانند اکسید تیتانیوم نظیر اناتاز و ایلمینیت.

سنگ بوکسیت پارس کائولن

سنگ بوکسیت پارس کائولن

نام بوکسیت از یک روستای فرانسوی به نام (Les Baux) گرفته شده که یک زمین شناس اولین بار از این سنگ حاوی آلومینیوم در آن مکان یافته است.

در میان بوکسیت ها از جهت کیفیت آلومینیوم محتوا و ارزش و استحصال راحت به سه دسته تقسیم می شوند:

۱. گیبسیتی که بهترین نوع بوکسیت است.

۲. بوهمیتی

۳. دیاسوری

که به میزان آلومینای محتوای و ارزش اقتصادی در رده های پایین تر نسبت به گیبسیتی ها هستند. بوکسیت ها از نظر صنعتی برای استخراج فلز آلومینیوم بسیار نسبت به سایر سنگهای آلومینا دار راحت تر و از نظر اقتصادی بسیار مناسبت تر هستند. بهترین نوع بوکسیت از نظر درصد مینرالوژی و عناصر آن طبق فرمول زیر است:

SiO2 < %0/9 ……. Al2O3 > %50

یعنی میزان اکسید سیلیس زیر ۹ درصد و میزان اکسید آلومینیوم آن بیش از ۵۰ درصد در کانسنگ باشد. اما استحصال فلز آلومینیوم تنها تابع این فرمول نیست و هر نوع بوکسیت بر اساس نزدیکی ذخایر به فراوری و نوع سنگ متفاوت است.

در ایران چندین منطقه از جمله جاجرم دارای نهشته های بوکسیت است و شرکت پارس کائولن در راستای اقتصاد ملی و توسعه کشور با بکارگیری متخصصین متعهد و دانشمند و پر تلاش اکتشافات و مطالعات خود را در سال تولید ملی برای شناسایی پتانسیلهای معدنی از جمله ذخایر بوکسیت قابل مشاهده و بزرگ خود در معادنش نموده است.

در تصویر فوق نمونه سنگ های بوکسیت پارس کائولن از زون های مختلف معدن پارس و آنومالی ها و بلوک‌های متعدد معدنی می باشد و نتایج اکتشافات وسیع این شرکت پس از انجام مراحل لابراتواری و آغاز اکتشافات در عمق متعاقبا اعلام می شود.

پارس کائولن با افتخار و خودباوری در عرصه معدنی و علمی در این راستا حرکت می نماید.

 

علیرضا صمدی

مدیرعامل شرکت پارس کائولن

 

زین پس امضاء پارس کائولن را از فرآورده های با کیفیتش بشناسید.

سنگ بوکسیت با اکسید آلومینیوم %55
فهرست
error: